2015. november 23., hétfő

Forralbor lekvár

Múlt héten, mikor elsuhantam a piacon az egyik pult előtt, a szemem sarkából vettem észre, hogy az egyik üvegen üvegen a forraltbor lekvár feliratot, minek következtében egyből nyomtam egy satuféket, meg egy 180 fokos fordulatot. Szóval, sajnos nem az én fejemből pattant ki a dolog.
Viszont bárki volt is az ötletgazda, köszönet neki, mert ez valami isteni.
Maga, az üvegbe zárt karácsony <3 Egyébként ajándéknak is tökéletes, főleg, ha az utolsó percre hagytad a dolgot, és gyorsan kell valamit készíteni :) Azért arra számíts, hogy masszív "cefreszag" lesz a lakásban, úgyhogy ne vendégvárás előttre időzítsd a készítését :)

Ez az én variációm:



Hozzávalók:
3 közepes alma
2 narancs leve (kb 100ml)
3 dl száraz vörösbor (én a Simon Pince-Pinot Noir száraz vörösét használtam...naagyon finom, itt szoktam beszerezni)
100g nyírfacukor
forraltbor fűszerkeverék (én a Fűszerész, gyümölcsös keverékét használtam), vagy
fahéj(rúd), szegfűszeg (őrölt) stb, ízlés szerint
1 tasak Dzsemfix vagy pektin a sűrítéshez



Tisztítsd meg az almát, és negyedeld el.
Csavard ki a narancsok levét
A fűszerkeveréket tedd egy textil, vagy organza tasakba, hogy a kis darabokat ne keljen kihalászni a végén.
Tedd egy lábosba az összes hozzávalót, öntsd fel a borral, és kezdd el főzni.
Főzd, amíg az alma meg nem puhul, ez kb 30-40 perc. Vedd ki a tasakot és/vagy a fahéjrudakat.
Turmixold össze, tedd vissza a tűzhelyre, és tedd hozzá a dzsemfixet, vagy a pektint. (Én most dzsemfixet használtam hozzá). Még 2-3 percet forraltam, majd kifőzött üvegekbe töltöttem. Ha pektint használsz, néhány napig dunsztold. :)

Bár sokáig fő, azért marad alkoholtartalma, így csemetéknek ne kínáld. Nekik készíts inkább piros szőlőléből :) 


2015. november 17., kedd

Mátrai borzaska

...vagy Kárpáti borzaska? Sosem tudom, mindenesetre reszelt krumpliba forgatott hús. És tejföl...no, meg sajt :) Na persze nem a hagyományos burgonya, hanem a kis narancssárga kedvencünk.

Tudtad, hogy egy darab édesburgonya biztosítja a napi javasolt A-vitamin bevitel kétszeresét és a napi C-vitamin szükséglet egy harmadát. Gazdag B6 vitaminban, rostban, vasban és káliumban, nagyon kevés zsiradékot és nátriumot tartalmaz. És az sem elhanyagolható, hogy nagyon finom.

Na de visszatérve...ez az étel nagyban hasonlít a brokkoli borzaskára, csak itt nem brokkoliba forgatunk, hanem - igen, jól gondolod - édesburiba. És persze, hogy a sütőben sütjük ki, mert minek áztatnánk olajban, ha nem muszáj.



Hozzávalók 3 főre

1 csirkemell filé

2 közepes édesburgonya
3 tojás
6-8 evőkanál zabpehelyliszt
só, bors

A csirkemellet vágd nagyobb (de inkább lapos) darabokra, sózd be, tedd félre egy kicsit.
A krumplit reszeld le a nagylyukú  reszelőn, és keverd hozzá a többi hozzávalót.
Forgasd lisztbe a csirkemellet. 
Mivel a massza nem áll össze annyira, hogy mártogatni lehessen, kanállal halmozz belőle a sütőpapírra akkora méretben, mint a hús, amit be akarsz vele borítani. Tedd rá  a husit, és egy másik adag masszával takard be gondosan. Nem kell, hogy nagyon vastag legyen a krumpliréted, de ne is legyen nagyon vékony.
180'C-on kb 40 perc alatt megsül. Félidőben érdemes óvatosan megfordítani. Én a végén kicsit meg is grilleztem, hogy jobban megbarnuljon.
Tálalásnál tehetsz rá fokhagymás tejfölt, és reszelt sajtot. Köretnek pedig saláta, vagy valamilyen savanyúság passzol hozzá :)

2015. november 12., csütörtök

Édesburi rózsa

Bár a krumpli nem túl gyakori vendég nálunk, az édesburgonyát nagyon szeretem. Készült már többféle variációban, nekem chipsként a kedvencem...tudod, sütőben, olaj nélkül, jó fűszereresen ;)
Tulajdonképpen ez is az, csak kicsit más formában készült el :) Egyébként, ha el akarnád kápráztatni a családot, de nem szeretnél órákat tölteni a konyhában, akkor ez remek módja ennek :)
Gyors, látványos, és a hab a tortán: finom :)



Hozzávalók 2 főre

1 közepes édesburgonya (olyat válassz, ami hosszú, és viszonylag vékony, hogy csak karikázni keljen)
2-3 lap tortilla (ha nem szereted, akkor levelestésztát is használhatsz hozzá)
ketchup
só, fűszer
muffin forma a sütéshez.



Először sikáld meg alaposan a krumplit (vagy hámozd meg, de szerintem szép a vörös héj rajta)
Vágd vékony, kb 1,5mm vékony karikákra. Szerintem ez az egyetlen dolog, amin elcsúszhat a dolog, mert ha nagyon vastag, nem tudod feltekerni szépen, de ha nagyon vékony, hamar megég a széle, a közepe pedig kemény marad.
 

Tedd egy tányérra, és mehet kb 4 percre a mikróba. Addig, amíg meg nem puhul annyira, hogy meg tudd hajtani.
Vágj, kb 4 cm-es csíkokat a tortillából, nyomj rá egy csík ketchupot (vagy amilyen szószt szeretsz...a majonéz nem biztos, hogy jó választás :) ) sorakoztasd rá a karikákat átlapolva, hajtsd rá a tortilla alsó részét, és tekerd fel. El fog törni a tortilla, de ne foglalkozz vele, megtartja a karikákat.







Én szilikonos, különálló muffin formában szoktam sütni, de természetesen a hagyományos is tökéletes. Ha nem szilikonos, akkor érdemes kikenni picit, nehogy véletlenül beleragadjon.






Ha elkészültél, szórd meg pici sóval, és a kedvenc fűszerkeverékeddel. (én most gyros fűszert tettem rá)



Süsd 200'c-on, kb 15 percet. Figyeld közben, mert hamar megpuhul, és nehogy odaégjen.

A végén zsebeld be az elismerő szavakat és dicséreteket :)

2015. november 6., péntek

Nutella

Ismét egy régi recept került elő, évekkel ezelőtt készítettem először, aztán sokáig nem. Pedig nagyon finom, és bár nutellának hívom, inkább mogyorókrémnek kellene nevezni.
A boltihoz képest sokkal csokisabb, és valahogy sokkal mogyorósabb is. Persze az állaga nem lesz olyan krémes, mint az üzletben kapható - legalábbis nekem még sosem lett annyira, mivel itthon darálom a mogyit - viszont nincs is benne annyi vacak, mint abban. 
Mindenesetre, most valamiért megint eszembe jutott, és tegnap végre sikerült vennem cukrozatlan sűrített tejet. Egyébként hihetetlen, hogy mindenhol csak a cukrozott fajtát lehet kapni.



Hozzávalók: 
100 g törökmogyoró
100 g étcsoki 
50-60 g nyírfaporcukor (ki mennyire édesszájú)
125ml cukrozatlan sűrített tej (én a csökkentett zsírtartalmút használtam)
50 g vaj, vagy kókuszolaj (ez inkább csak azért, hogy krémesebb, sűrűbb legyen az állaga, szerintem az ízén nem változtat)

A mogyit daráld le a kávédarálón, vagy az aprítóban. Néhàny percig eltart, ne add fell. Ha nincs aprítód, vagy kávédarálód, akkor mozsárban is összezúzhatod, de ez elég kemény meló, úgyhogy kitartás. Gőz fölött, vagy mikróban olvaszd meg a csokit. Melegítsd össze a tejet és a vajat. Boríts össze mindent, és keverd el alaposan. Öntsd üvegbe, és tedd a hűtőbe néhány órára. 
Ha notórius nutellafaló vagy, akkor nem biztos, hogy ezt Neked találták ki, hiszen, ahogy mondtam, ez nem a bolti pontos mása. Ha azt várod, csalódni fogsz. Ez "csak" mogyoró, és csoki, remek kombinációja, a műanyag nélkül 😉









2015. november 2., hétfő

Mini twix szaloncukesz ;)

Nnnna, ez bizony nem a diétás darab, cserébe jaaaj, de jóóó :)
Lágy karamell az omlós kekszen, mindez csokiba forgatva. Igazi merénylet :)

Ugyan kicsit marecásabb, és hosszabb idő elkészíteni, de megéri a fáradtságot, mert nemcsak  finomabb, mint a bolti, hanem sokkal olcsóbb is.



Hozzávalók:
 kb 20 minihez

A kekszhez:
5 dkg szobahőmérsékletű vaj
1 tojás
60g porcukor
150g liszt
4g sütőpor
1 tk vanília aroma

Vajat keverd habosra, add hozzá a cukrot, majd a tojást.
Mehetnek bele a szárazanyagok. Ha nagyon lágy lenne, akkor még egy kis lisztet keverj hozzá. Egy viszonylag lágy, de gyúrható tésztát kapsz. Egy órára tedd hűtőbe.
Nyújtsd ki kb 4-5 mm vastagra, és vágj belőle 1,5 cm-es csíkokat. Hagyhatod hosszabb darabokra, vagy (ahogy én is) felvághatod kb 3-3,5 cm-es négyzetekre is. Attól függ, hogy csokiszeleteket, vagy falatkákat szeretnél. A tetejét szurkáld meg két fogpiszkálóval, hogy a karamell minél jobban beleragadjon.
Bár ez nem nagy adag, de a twix-hez egészen kevés kell, úgyhogy kb az egy harmadát darabold így, a többit egyszerűen szúrd ki pogácsaszaggatóval, vagy valamilyen más formával. Ha az egészet csokinak szeretnéd, akkor majd a karamellből kell dupla adag.
180'C-on, 15 perc alatt megsül.

A karamell réteghez:

200ml habtejszín
100g cukor
1 evőkanál méz
20-30 g vaj

A vajon kívül mindent önts egy lábosba, és kezdd el melegíteni. Folyamatos kevergetés mellett sűrítsd be, ez  kb 20-25 percet vesz igénybe. Ha már nehezebb keverni, és lassú keverésnél is látod a lábos alját, akkor jó (úgy is ellenőrizheted hogy pohárba hideg vizet engedsz belecseppented a karamellt, és ha összeáll, mire leér az aljára, akkor jó).  Nálam a karamell mindig sós, úgyhogy egy csipet sóval szoktam ízesíteni. Sokkal jobban kihozza az ízét. Vedd le a tűzről, és keverd bele a vajat. Öntsd egy sütőpapírral bélelt 10x20cm-es formába. A még olvadt karamell tetejére, az aljukkal felfelé, sorakoztasd fel a kihűlt kekszeidet, és tedd a hűtőbe egy órára.



Ha kihűlt, még mindig a keksz felőli oldalon, egy éles, bevajazott késsel vágd darabokra a kekszek mentés. Forgasd át a keksztalpára, és tedd vissza a hűtőbe még egy órára.
Addig készítsd el a temperált csokit, és forgasd bele a teljesen lehűlt darabokat. Hűtőben dermeszd keményre :)
Azért hangsúlyozom ennyire a temperálást, mert nincs annál bosszantóbb dolog, mint mikor a csodás műveid azért nem lesznek tökéletesek, mert ha kiveszed a hűtőből, pillanatok alatt olvadásnak indul. Én a kakaóvajas módszert használom.